Tři důležité tipy pro zvýšení produktivity ve skladu.
- Produktivita versus čas – jak dobře koordinovat práci?
- Zlepšení efektivity skladu:
- analýza skladových operací,
- analýza lidské práce,
- snížení zpoždění a zbytečných nákladů.
- Shrnutí.
Produktivita versus čas - jak dobře koordinovat práci?

Při obecné analýze práce je třeba říci, že produktivita je měřítkem výkonnosti pracovníka. Pro přesnější stanovení se bere v úvahu objem výroby přepočtený na jednoho zaměstnance nebo na určitý časový úsek – tzv. člověkohodina.
Úroveň produktivity závisí na řadě vzájemně souvisejících podmínek:
- vhodně připravené pracoviště,
- kvalifikace zaměstnanců,
- motivace k práci,
- kvalita pracovních věcí,
- organizace a pracovní podmínky,
- životní podmínky,
- vztahy se zaměstnanci.
Stejné je to s prací ve skladu. Efektivita úzce souvisí s časem, který je potřebný k provedení všech logistických procesů. Pro její zvýšení je nutné analyzovat prováděné činnosti a provést v nich změny, které povedou ke znatelnému zkrácení času.
Zlepšení efektivity skladu:

- Analýza skladových operací.
Na začátku se doporučuje určit úkoly, které se ve skladu provádějí. Je třeba zohlednit všechny administrativní úkoly – přípravu dokumentace, výkazů, nákladních listů, rozdělení odpovědnosti mezi zaměstnance, všechny schůzky atd. V mnoha z výše uvedených úkolů najdete prvky, které můžeme odpovídajícím způsobem korigovat a vylepšit.
Jakmile toto provedeme, zaměříme se na pohyb ve skladu. Kontrolujeme, zda negenerujeme příliš mnoho prázdných běhů. Co takhle vsadit na vychystávání typu wave picking nebo podle sortimentu? To nám umožní zpracovat několik objednávek najednou.
Poté se podíváme na způsob vykládky a nakládky zboží. Dodávky by měly probíhat podle plánu, bez zpoždění a prostojů, protože to narušuje původní plány a snižuje efektivitu.
S výše uvedenými údaji v ruce analyzujeme jeden z hlavních procesů – vychystávání objednávek. Tato fáze práce je obvykle časově nejnáročnější a vyžaduje pečlivý přístup. Lze ji zlepšit mnoha způsoby – od návrhu ergonomického pracoviště až po kvalitní školení zaměstnanců.
Potřebu konkrétních změn lze také snadno odhalit analýzou procesu řízení zásob (skladování sezónních produktů, identifikace nákladu, případné zjednodušení postupů).
Jsme schopni rychle opravit a téměř úplně odstranit každou zachycenou chybu.

- Analýza lidské práce.
Zde můžete v krátkém čase získat mnoho konkrétních informací.
Začneme tím, že zjistíme, co si myslí zaměstnanci. Nejčastěji jsou to právě oni, kdo mají cenné nápady a postřehy. Nikdo jiný se přece nevyjádří o typu práce a možných zlepšeních lépe než osoba, která na dané zakázce pracuje.
Lze také analyzovat styl práce a aktuální výkonnost zaměstnanců. Někteří lidé mohou potřebovat další školení a kurzy.
Pravidelná setkání a výměny názorů se zaměstnanci mají také dlouhodobý přínos. Budoucí kroky lze plánovat s dostatečným předstihem, což se může jednoduše hodit v případě velkých překážek, jako byla nedávná pandemie nebo globální krize.
Každé pracoviště by mělo být také zkontrolováno z hlediska ergonomie – zda je vhodné pro osoby, které na něm pracují, a pro druh vykonávané práce. Neergonomická pracovní místa mají negativní dopad na fyzický stav obsluhy a způsobují únavu a vyčerpání.

- Snížení zpoždění a zbytečných nákladů.
- Vzniklé náklady. Ty lze snížit rozumnými úsporami. Základem efektivní a bezpečné práce v každém skladu je dobré osvětlení. Je však nutné, aby bylo energeticky úsporné.
- Optimalizace distribuce zboží. Při kompletaci objednávek je nesmyslné běhat na každou stranu. Stojí za to sledovat zakázky z tohoto úhlu pohledu. To pomůže správně rozdělit zboží ve skladovacích regálech – položky, které se nejčastěji nakupují společně, mohou být seskupeny v těsné blízkosti.
- Maximální využití prázdného úložného prostoru. Nemá smysl držet malé množství zásob v obrovském skladu. Abyste minimalizovali náklady, můžete si pronajmout menší prostor nebo využít ten, který máte. Vložení větších a lépe padnoucích polic, použití různých regálů a speciálních plošin může být ve váš prospěch. Můžete také uvažovat o podnájmu nadbytečných prostor jiným podnikatelům.
- Ergonomické vybavení. Toto téma již bylo stručně zmíněno a je podrobně popsáno v tomto článku. Vhodné vybavení musí být přizpůsobeno lidem, kteří na něm pracují. Ergonomie se vztahuje na stoly / celá pracoviště i na nástroje a vybavení, které obsluha používá.
- Použití speciálních balicích stolů, aby se předešlo problémům při přepravě. V dnešní době, kdy zažívá e-commerce boom, je hlavní – a nejnáročnější a nejzaměstnanější – prací ve skladech vychystávání, balení a expedice zboží. Tyto činnosti musí být synchronizovány a dokončeny v krátkém čase, aby nedocházelo ke zpoždění a byly splněny požadavky koncového zákazníka. Velkým přínosem je použití profesionálních balicích stolů.
- Vzniklé náklady. Ty lze snížit rozumnými úsporami. Základem efektivní a bezpečné práce v každém skladu je dobré osvětlení. Je však nutné, aby bylo energeticky úsporné.
Shrnutí.
- analýza skladových operací,
- analýza lidské práce,
- snížení zpoždění a zbytečných nákladů.
Doporučené články:
E-commerce trh. Příležitosti a hrozby.
Trh e-commerce prošel v uplynulém desetiletí obrovskou proměnou. Zpočátku považovali prodejci tento typ obchodu pouze za malý doplněk ke stacionárnímu...
Logistika 4.0 – náročná výzva nebo příležitost k růstu?
Samotný pojem "logistika" vznikl již dávno, někdy v 10. století. Zpočátku však nepřekročil rámec použití ve vojenském kontextu. Dnes se...
Skladoví roboti jako součást logistických procesů.
Základem pro automatizaci logistických procesů ve skladu a jejich efektivní průběh je jak využití moderních technologií, tak i řádně vyškolený...
Obálky. Druhy a jejich použití.
Obálka je na první pohled papírový obal, který se používá k zasílání dopisů nebo jiných plochých předmětů poštou. Existuje v...
Jak zabalit knihu pro přepravu, aby se nepoškodila?
S velkou pravděpodobností lze říci, že každý se již setkal s balíčkem obsahujícím knihu. Nákup v zásilkových knihkupectvích je obvykle...
Napsat komentář