Skladoví roboti jako součást logistických procesů.
Základem pro automatizaci logistických procesů ve skladu a jejich efektivní průběh je jak využití moderních technologií, tak i řádně vyškolený personál. Díky pevně stanoveným pravidlům je možný správný dohled nad skladem a účinná kontrola outsourcovaných operací.
1. Co přesně je automatizace skladové logistiky?
Stručně řečeno, jedná se o integraci softwaru a nezbytné výbavy. Umožňuje provádět procesy uvnitř skladu s omezenou účastí člověka, pouze pod jeho dohledem. Určitý stupeň automatizace existuje již mnoho let, což si často ani neuvědomujeme. Patří sem i nejběžnější forma identifikace zboží ve skladu, která zahrnuje skenování čárových kódů.
Plná automatizace je zcela jiné téma. Mluvíme o ní tehdy, když jsou všechny operace řízeny pomocí specializovaného systému, od příjmu zboží až po kompletaci, expedici a likvidaci odpadu.
Pokud půjdeme hlouběji, téma automatizace úzce souvisí s používáním vhodných strojů a robotů. To je patrné zejména v souvislosti s rozvojem strojového učení a nástupem pokročilejší umělé inteligence. Stroje mohou samy analyzovat data a na jejich základě činit další rozhodnutí. S ohledem na práci skladu to výrazně urychluje jeho provoz, eliminuje chyby a usnadňuje řízení toku procesů.
2. Při práci ve skladu rozlišujeme několik typů specializovaných robotů.
– AGV, tj. automaticky řízená vozidla. Slouží k přepravě zboží ve skladu bez nutnosti obsluhy. Mají různé senzory, kamery a skenery, které jim umožňují orientovat se v okolí. Pohybují se pomocí magnetických pásek umístěných na podlaze skladu. Při každém narušení plánované trasy však vyžadují opětovné spuštění a uvedení plánované cesty. Lze je integrovat z WMS.
– AMR neboli autonomní mobilní roboti. Jsou automatizovanější než AGV. Pohybují se po předem určené trase. Díky zabudovaným senzorům mohou přijímat informace ze svého okolí a na základě jejich analýzy pomocí umělé inteligence jsou schopny optimalizovat svůj průjezd, vyhýbat se lidem a překážkám.
Dělí se na:
- inventarizační roboty. Sledují skladové zásoby a ověřují umístění zboží v regálech. Pracují se čtečkami RFID a umožňují tak okamžitou aktualizaci dat.
- roboti přepravující zboží. Přepravují předměty ze skladu na pracovní stanice. Omezují nadměrnou chůzi pracovníků ve skladu a analýzy ukazují, že se díky nim doba potřebná k dokončení úkolů zkrátila na polovinu.
- samojízdné vysokozdvižné vozíky. Zajišťují přepravu zboží na velké vzdálenosti. Jejich systém funguje tak precizně, že se mohou bezpečně pohybovat v blízkosti pracovníků.
- drony. Přepravují zboží a napomáhají řízení inventury.
– Kolaborativní roboty – tzv. koboty.
Jsou určeny pro práci s lidmi a ve spolupráci s nimi mohou vykonávat tu nejpreciznější práci. Používají se také pro práci, která vyžaduje větší sílu.
– Doručovací roboty – Delivery Robots.
Navržené a používané k doručování objednávek zákazníkům. Jezdí na trasách o délce 2-3 km. Kromě skladů se první z nich používají ve Varšavě a zajišťují dodávky na poslední míli (především v oblasti gastronomie). Nejsou to autonomní vozidla, musí mít operátora. Proto se jim hovorově říká drony na kolečkách.
– Exoskelety.
Nejjednodušeji je lze popsat jako povlaky, které mohou být vyrobeny z umělých materiálů a jsou připevněny k tělu uživatele a jejich použití zvyšuje schopnosti svalů.
Stále častěji se zavádějí ve skladech, kde je jejich hlavním úkolem podporovat lidi při manuální práci a práci vyžadující zvýšenou sílu. Vzhledem k jejich vysoké ceně a neustálému zdokonalování nejsou zatím příliš rozšířené.
V mnoha diskusích se objevují názory, že by bylo lepší používat roboty. Je však třeba uznat, že nejsme v takové technologické fázi, aby umělá inteligence dokázala kreativně myslet lépe než člověk ovládající exoskeletem. Dalším problémem mohou být také možné hackerské útoky, které se netýkají typicky lidské práce.
Všechny možnosti, které nabízejí výše uvedení skladoví roboti, jsou pod dohledem systému WMS. Zajišťuje integraci procesů ve skladu tak, aby probíhaly hladce a bez zbytečných poruch.
3. Toto téma je sice slibné a nabízí mnoho možností ve skladech, ale má i své nevýhody.
Pozornost je třeba věnovat:
- vysokým nákladům na nákup a implementaci pokročilých skladových robotů. Ne každá společnost si je proto může dovolit.
- možným problémům při integraci s nainstalovaným systémem WMS.
- vysokým nárokům na bezpečnostní postupy. Zavedení robotů musí předcházet zajištění odpovídajícího stupně bezpečnosti pro pracovníky, aby se minimalizovalo riziko nehod.
- potřebě pokročilé údržby a obsluhy. Pro práci s pokročilými skladovými roboty jsou nutné vysoce specializované znalosti.
- nedostatečné flexibilitě při plnění svěřených úkolů. Roboti jsou ideální pro opakující se úkoly, ale úkoly, které vyžadují rychlé rozhodování v reálném čase, mohou představovat problém.
Doporučené články:
E-commerce trh. Příležitosti a hrozby.
Trh e-commerce prošel v uplynulém desetiletí obrovskou proměnou. Zpočátku považovali prodejci tento typ obchodu pouze za malý doplněk ke stacionárnímu...
Logistika 4.0 – náročná výzva nebo příležitost k růstu?
Samotný pojem "logistika" vznikl již dávno, někdy v 10. století. Zpočátku však nepřekročil rámec použití ve vojenském kontextu. Dnes se...
Skladoví roboti jako součást logistických procesů.
Základem pro automatizaci logistických procesů ve skladu a jejich efektivní průběh je jak využití moderních technologií, tak i řádně vyškolený...
Obálky. Druhy a jejich použití.
Obálka je na první pohled papírový obal, který se používá k zasílání dopisů nebo jiných plochých předmětů poštou. Existuje v...
Jak zabalit knihu pro přepravu, aby se nepoškodila?
S velkou pravděpodobností lze říci, že každý se již setkal s balíčkem obsahujícím knihu. Nákup v zásilkových knihkupectvích je obvykle...
Napsat komentář