Jak správně připravit elektroniku k přepravě?
- Specifičnost elektronických zařízení.
- Zásady balení elektronických zařízení:
- kartonové obaly pravidelných tvarů,
- odpojení napájecích kabelů, baterií a akumulátorů,
- samostatné zabalení každé položky,
- zajištění položek – jejich znehybnění v kartonové krabici,
- použití výplní,
- umístění speciálních samolepek: „Pozor! Křehké!“ nebo „vrch-dno“,
- vygenerování přepravního štítku a jeho nalepení na balíček,
- pojištění zásilek.
- Shrnutí.
1. Specifičnost elektronických zařízení.
Máte elektronické zařízení, které chcete odeslat, ale nevíte, jak ho na to připravit?
Zvu vás k přečtení mini návodu, který vám pomůže provést tento postup správně a bezpečně pro vaši elektroniku.
Elektronická zařízení jsou velmi křehká, což klade nároky nejen na péči o ně při každodenním používání, ale především na jejich přepravu. I když určité zařízení vypadá pevně, je třeba mít na paměti, že každý plast je křehký a není příliš odolný vůči jakémukoli namáhání. S disky, elektronikou s maticemi LED / LCD nebo notebooky je třeba zacházet obzvlášť opatrně. Na tom, jak se o obal postaráme, záleží, zda dané zařízení dorazí v pořádku na místo určení, a zde nezáleží na tom, zda jej odvezeme sami, nebo si objednáme kurýrní službu.
2. Zásady balení elektronických zařízení:
Všechny kurýrní společnosti mají přesné požadavky, které musíte dodržet, abyste s nimi mohli poslat zásilku. Pro vlastní pohodlí a úsporu času je třeba se s nimi seznámit ještě před přípravou zásilky. Obvykle se jedná o standardní rozměry a hlavním doporučením je zabalit přepravovaný předmět do kartonové krabice běžného tvaru. V ideálním případě by se měly používat originální obaly výrobce, ale málokdo si je ponechává v očekávání opakovaného použití. V tomto případě se vyplatí investovat do třívrstvé nebo dokonce pětivrstvé lepenky, protože má potřebnou tuhost a je odolná proti poškození. Staré krabice, které již byly použity, by se neměly používat. Jejich konstrukce může být oslabena, takže zdánlivá úspora může mít za následek větší ztráty nebo poškození během přepravy.
Je nezbytné, aby zabalené zařízení bylo odpojeno od kabelů a zdrojů napájení. Je třeba odstranit také veškerá média. Baterie a akumulátory musí být během přepravy vždy mimo spotřebič. Kabely by měly být stočené a chráněné proti zamotání.
Každá jednotlivá položka by měla být zabalena zvlášť, zabalena do bublinkové fólie nebo umístěna do samostatné kartonové krabice. Nezbytné může být také zalepení balicí páskou. Vždy je třeba počítat s tím, že zásilka může být vystavena různým tlakům a vibracím a může být ohrožena pádem z výšky přibližně 80 cm – například z dopravních pásů.
Elektronika je poměrně specifické zboží. Vzhledem k citlivosti na elektrostatický výboj se doporučuje používat speciální antistatické sáčky (v charakteristické růžové barvě). Důležité je také zabránit vlhkosti. Užitečné mohou být malé sáčky s hygroskopickými granulemi, které pohlcují částečky vody.
Jednotlivé položky se během přepravy nesmí v obalu pohybovat. Dobře chráněné zařízení by mělo být znehybněno, stejně jako bylo zakoupeno ve výrobním balení. Z obalu nesmí nic vyčnívat, vytlačovat ho ani deformovat.
Kromě toho je při odesílání tiskárny nutné vyjmout tonery a kazety a vložit je do samostatných uzavřených obalů.
V tuto chvíli již víte, že správné zabalení do kartonu a zajištění volných dílů je nezbytné. Případné prázdné prostory je třeba vyplnit dodatečně. Nejprve zajistíme dno tak, aby bylo měkké a tlumilo obsah v průběhu celé trasy. Ve zbývajících oblastech by měly být použity výplňové materiály. V případě elektroniky je nutné se vyhnout příliš malým součástkám, jako jsou čipy. To může poškodit citlivé obvody tím, že se dostanou dovnitř nebo poškrábou špatně chráněné pouzdro. Výplně by měly být umístěny ze všech stran kolem zabaleného zařízení, protože nikdy nevíte, jakým způsobem bude balík položen nebo jak bude během přepravy padat. Nejvhodnější jsou polystyrenové nebo pěnové vložky nařezané na míru. Podobný účinek mohou mít i vzduchové polštáře a pěny Flo-Pack.
Po uzavření by měly být okraje a švy kartonu dobře zajištěny lepicí páskou. Pokud je to možné a naše zařízení to vyžaduje (např. televizor, monitor atd.) – použijte výstražné nálepky „vrch-dno“ a „Pozor! Křehké!“. To sice stoprocentně nezabrání špatnému zacházení s naší zásilkou, ale může to poněkud zmírnit způsob, jakým s ní bude dopravce zacházet.
Objednáním a zaplacením zásilky se obvykle automaticky vygenerují všechny požadované štítky. Zkontrolujte, zda jsou údaje na něm uvedené správné, a poté jej nalepte na viditelné místo na obalu. Tím zajistíte, že kurýr nebude mít problém s identifikací zásilky, a předejdete tak zpoždění nebo chybnému doručení.
Zatímco elektronická zařízení jsou drahá, standardní pojištění kurýrních zásilek se pohybuje od 20 do 350 eur. Jedná se tedy o malou částku ve srovnání s případným poškozením nebo ztrátou balíku během cesty. Doporučujeme uzavřít doplňkové pojištění. Jeho cena je relativně nízká a v případě ztráty máme jistotu, že obdržíme adekvátní náhradu, která pokryje skutečnou škodu.
Pojištění se vztahuje na události, jako je ztráta zásilky, poškození zásilky nebo viditelná ztráta. V případě jakýchkoli pochybností je třeba podat zprávu za přítomnosti doručovatele.
3. Shrnutí.
Správně připravený balíček by měl být kompaktní a pravidelných tvarů. Vyplatí se věnovat pozornost všem výše uvedeným prvkům a pečlivě připravit obal zařízení. Doporučuje se také zvážit využití doplňkového, volitelného pojištění zásilek. Nezapomeňte, že při vyřizování reklamací se analyzuje i to, jak odesílatel zásilku připravil.
Doporučené články:
E-commerce trh. Příležitosti a hrozby.
Trh e-commerce prošel v uplynulém desetiletí obrovskou proměnou. Zpočátku považovali prodejci tento typ obchodu pouze za malý doplněk ke stacionárnímu...
Logistika 4.0 – náročná výzva nebo příležitost k růstu?
Samotný pojem "logistika" vznikl již dávno, někdy v 10. století. Zpočátku však nepřekročil rámec použití ve vojenském kontextu. Dnes se...
Skladoví roboti jako součást logistických procesů.
Základem pro automatizaci logistických procesů ve skladu a jejich efektivní průběh je jak využití moderních technologií, tak i řádně vyškolený...
Obálky. Druhy a jejich použití.
Obálka je na první pohled papírový obal, který se používá k zasílání dopisů nebo jiných plochých předmětů poštou. Existuje v...
Jak zabalit knihu pro přepravu, aby se nepoškodila?
S velkou pravděpodobností lze říci, že každý se již setkal s balíčkem obsahujícím knihu. Nákup v zásilkových knihkupectvích je obvykle...
Napsat komentář